TRBLU23-00200 Bluetooth Intelligent Serial Module
Overview
The Bluetooth Intelligent Serial Module is specifically designed for applications where robust short range connectivity is required. This particular module provides a reliable Bluetooth connection that exceeds all requirements in terms of performance. The excellent range of up to 300 meters with very low power consumption of less than 36 mA makes this module a true class leader.
TRBLU23-00200
End of Life (EOL)
Documentation & SoftwareRequest a Sample
Buy Now
0 in Ezurio stock
QtyUnit Price
Seller Stock Buy
Mouser Electronics 0 in stock Buy
Specifications
Connectivity
Bluetooth Version
2.0
Antenna Options
Integrated
BT Class
Class 1
Range
300 m (free space)
Frequency Range (Min)
2.402 GHz MHz
Frequency Range (Max)
2.480 GHz MHz
Data Rate
Up to 300 kbps
Logical Interfaces
UART (DTR, DRS, RTS, CTS, DCD, RI)
GPIO (9 x digital)
Processing
Chipset
CSR BC04
Features
Stack On Board
Yes
Protocols
UART, AT command set, Multipoint
Power
Receive Sensitivity
> -84 dBm
Power Consumption
Idle mode: 13mA
Connected as master: 20mA
Transmit Power (Max)
+6 dBm
Transmit Power (Min)
-27 dBm
Environment
Certifications
FCC, ISED, EU, UKCA, MIC, NCC, KC, SRRC, India, Bluetooth SIG
Compliance
Lead Free and RoHS Compliant
Operating Temp (Min) (°C)
-40 °C
Operating Temp (Max) (°C)
+85 °C
Storage Temp (Min) (°C)
-40
Storage Temp (Max) (°C)
+85
Packaging
Dimension (Height - mm)
25 mm
Dimension (Length - mm)
35 mm
Dimension (Width - mm)
7.6 mm
Weight
8g
TRBLU23-00200
TRBLU23-00200
NRND
Buy Options
N/AInternal QCA (CSR) BC04 FCC 7.6 mm25 mm2485 MHz2402 MHz.035 oz (< 1g) GPIO, Serial AT Commands, Embedded Stack Embedded Module Hosted Bluetooth Classic, Bluetooth 2.0 +6 dBm .282 oz (8 g) Bluetooth 2.0