CL4490-1000-PRO-SP
Recommended for New Design (RND)
Specifications
Antenna Options
Dipole; RPSMA jack (female)
Antenna Type
External
Channels
Up to 32 in U.S.
Chipset (Wireless)
TI CC1010
Compliance
FCC
Connector
RS232
Data Rate
Up to 115.2 kbps
Dimension (Height - mm)
35.56 mm
Dimension (Length - mm)
111.76 mm
Dimension (Width - mm)
68.58 mm
Frequency Range (Max)
928 MHz
Frequency Range (Min)
902 MHz
Input Power
7Vdc to 27Vdc
Logical Interfaces
RS232, RS422, RS485
Network Architecture
Server/Client
OS/Software
Connexlink Setup Wizard
Operating Humidity
10 to 90% (non-condensing)
Output Power
1000mW variable
Power Consumption
400 mA @ 12V DC
Product Type
Cable Replacement System
Protocols
FHSS Wireless Protocol
Range
Up to 10 km (6.2 miles)
Receive Sensitivity
-99 dB @ full RF data rate
System Architecture
Hosted
Technology
Proprietary RF (9xx MHz)
Transmit Power (Max)
+ 28 dBm
Weight
< 6 oz (< 170 g)
Wireless Specification
900 MHz FHSS